25.08.2015 Bazilescu

Al doilea concert – Parcul Bazilescu – 25 august 2015

Ne-am intrebat! Cum va fi? Cine va veni? Informatiile combinate despre proiect si concerte, transmise pe retele media sau de socializare, la care s-au adaugat impresiile spectatorilor din prima zi, preluate cu viteza supersonica de rude, vecini, prieteni din cartier sau din alte zone ale Bucurestiului au adus public fidel si public nou pe aleile vecine foisorului. Copii in carucior sau ocrotiti in fuga lor neobosita in jurul foisorului sau chiar in foisor, aproape cot la cot cu pianistul Horia Mihail, de tineri si varstnici, parinti, frati, surori, veri, bunici, cu scaunele, rogojini si diferite alte sisteme de protectie pentru vestimentatie sau direct pe asfat – toata lumea a ascultat fermecata sonoritatile flautului si ale pianului, coborate la ei dintr-un cer curat, fara urma de nori. Spectatorii din prima zi au revenit pe locurile lor, cu un simt de proprietate generat de dreptul primului venit.

Cei care au pierdut primul concert au sosit devreme si au prins un loc pe bancile din jurul foisorului sau pe cele noi, aparute pe aleea principala a parcului, peste noapte. Multumim Primariei Sectorului 1 pentru efortul facut in cateva ore. A fost o surpriza placuta.